wyszukiwarka zaawansowana
    do kasy Liczba produktów: 0 suma: 0,00 zł
    Do darmowej wysyłki: 299 zł
    Oświetlenie zewnętrzne
    Oświetlenie zewnętrzne

    Oświetlenie zewnętrzne

    Oświetlenie zewnętrzne to bardzo rozległy temat. Jest wiele czynników jakimi należy się kierować przy doborze oświetlenia zewnętrznej strefy budynku. Przede wszystkim należy wybrać oprawy z wysokim stopniem ochrony tj. IP44 lub lampy zlokalizowane przy gruncie IP65, IP67 . Kolejnym aspektem jest dobranie ilości punktów świetlnych do obszaru jaki chcemy oświetlić. Należy również zastanowić się które obiekty mają być podświetlone, aby już w momencie projektowania skupić się na rozprowadzeniu instalacji elektrycznej. Instalacja nie może znajdować się zbyt blisko dużych drzew, fundamentów i z zachowaniem odległości 80 cm od rur wodociągowych.

    Oświetlenie drzwi zewnętrznych

    Wejście do domu z pewnością powinno być rozświetlone w szczególności gdy prowadzą do niego schody lub przed drzwiami znajduje się podest. Warto rozważyć zainstalowanie w tym miejscu oprawy z czujnikiem ruchu, aby światło zapalało się samoczynnie w momencie gdy zbliżamy się do wejścia. Poza znanymi wszystkim kinkietami warto zwrócić uwagę na lampy wiszące zewnętrzne. Posiadają one właściwą klasę szczelności, wiec bez obaw można montować je na zewnątrz jeśli tylko mamy możliwość przymocować oprawę do zadaszenia. W dalszym ciągu kinkiety zewnętrzne dla niektórych są niezastąpione. Te, które kierują światło góra/dół w dodatkowy sposób oświetlają elewację budynku. 

    Oświetlenie alejek i wjazdu

    Ścieżki czy wjazd można oświetlić za pomocą opraw najazdowych. Tak oświetlona trasa pozwoli bezproblemowo dotrzeć do celu. Zamontowane źródła światła nie mogą być zbyt mocne, by nie oślepiały. Ich zadaniem jest wyznaczenie bezpiecznej trasy jak na lotnisku. Punkty świetlne nie mogą być zbyt oddalone od siebie aby nie tworzyć ciemnych, stref między punktami. Przy oświetlaniu alejek i wjazdów popularne są słupki i latarnie. Tu zasada jest podobna, słupki nie mogą być zbyt oddalone od siebie. Jednak słupki posiadają tą zaletę, że źródło światła osadzone jest wyżej, a jego strumienie rozpraszane są wokół oprawy z większym zasięgiem niż w oprawach najazdowych, gdzie źródło światła skierowane jest w górę. 

      

     

    Oświetlenie ogrodu

    Na pewno w każdym ogrodzie znajdują się elementy, którymi chcielibyśmy cieszyć oczy i w dzień i w nocy. Do podświetlania roślin dobrym sposobem jest rozmieszczenie reflektorków, które będą oświetlały daną roślinę pod odpowiednim kontem. Zaleca się aby reflektory były jednak podłączone do instalacji, gdyż reflektorki solarne mogą się w tym przypadku nie sprawdzić, ponieważ w dnień bujne rośliny będą ograniczały dostęp światła do oprawy. 

    Bardzo modne i efektowne są kule świetlne. Występują w kilku rozmiarach, dlatego w łatwy sposób można stworzyć dekoracyjną instalację świetlną. Przy montażu kul ogrodowych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

    - kule można przykręcić do stabilnego fundamentu

    - można przykręcić oprawę do rurki wkopanej w ziemię

    - kula musi mieć swobodny dostęp do przewodu

    - należy unikać miejsc podatnych na zalanie

    - warto zabezpieczyć lampę przed kradzieżą poprzez solidne jej zamocowanie. 

     

    Temat oświetlenia zewnętrznego jest bardzo szeroki, dlatego zaleca się korzystanie z profesjonalnych porad architektów zagospodarowania zewnętrznego, aby uzyskać wymarzony efekt. 

      

     

     

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl